Tammikuu 2020

 

Ajankohta

Viikon-päivä

Tapahtuma / paikka

Järjestelyvastaava, tiedustelut ja ilmoittautuminen.

28.12.2019-
8.3.2020
la-suLYKYNLAMMEN HIIHTOMAJAN PALVELUT: Kahvio  on avoinna lauantaisin ja sunnuntaisin ja Joensuun hiihtolomaviikolla 2.-8.3. klo 11-16 sekä Soihtuhiihdon ajan 8.2. klo 17-20.Kahvio:
Marjatta Partanen,
p. 050 341 7940
marjatta.partanen@gmail.com
28.12.2019-
8.3.2020
la-su

MAKSULLISTA VOITELUPALVELUA/ Lykynlammen majallaAvoinna lauantaisin ja sunnuntaisin 28.12.2019 – 8.3.2020 klo 11-15

Toivo Turunen /
Future Club,
p. 0400 375 070
toivo.turunen@gmail.com

1.1.

ke

VUODEN AVAUS HIIHTÄEN TAI LUISTELLEN (riippuen lumi- / jäätilanteesta)

Kuoringalla 

Eero Oura,
eero.oura@gmail.com

1.1. -29.2.

 

TALVIKILOMETRIKISA ALKAA 1.1.2020

JOENSUUN LADUN OHJEET

Ilkka Raittila,
p. 0400 137 753,
ilkka.raittila@gmail.com
Jns Latu

Kilometrikisa

4.1.

la

UMPIHANKIHIIHTO/

Pärnävaaralla

Eero Oura,
p. 045 260 8551
eero.oura@gmail.com

10.1.

pe

HYGIENIAPASSIKOULUTUS JA -TESTI/ 

ISLO:lla (Länsikatu 15)

Kouluttaja: Laila Mujunen

18.1.

la

AIKUISTEN HIIHTOKOULU

Lykynlampi

(siirtynyt 11.1. :lta lumen puutteen vuoksi)

Toivo Turunen /
Future Club,
p. 0400 375 070
toivo.turunen@gmail.com

11.1.

la

UMPIHANKIHIIHTO/

Mustavaara Ajo-ohje

Alpo Juvonen 
alpo.juvonen@wippies.fi

 

12.1.

su

LUMIKENKÄILYN JA LIUKULUMIKENKÄILYN OPASTUS

Lykynlampi

Liisa Oura,
liisa.oura@gmail.com,
p. 040 829 4239

Petri Meriläinen

18.1.

la

VASTA-ALKAJIEN LUMIKENKÄRETKI

Lykynlampi

Liisa Oura,
liisa.oura@gmail.com,
p. 040 829 4239

Petri Meriläinen

19.1.

su

LUMIKENKÄILYN JA LIUKULUMIKENKÄILYN OPASTUS

Lykynlampi

Liisa Oura,
liisa.oura@gmail.com,
p. 040 829 4239

Petri Meriläinen

26.1.

su

LUMIKENKÄRETKI/ PERUTTU!

Kalliojärvi

Marjut Oksman
marjut.oksman1@gmail.com

30.1.

to

VALOKUVAILTA 1./ Harri Ahonen: Pohjois-Norjan vaellusreitit/

Joensuun pääkirjasto/ Muikku sali

Hannu Melin,
p. 040 773 5767,
hannu.melin@gmail.com

 

<<sivun alkuun - Helmikuu

  
 

Toimintakalenterin ohjelmamuutokset ovat mahdollisia. Muutokset ilmoitamme mahdollisimman nopeasti näillä nettisivuilla ja/ tai Facebook'issa.

Useimmat retket ovat omakustanteisia, ja maksuilla katetaan esim. tilausbussin maksu. Kimppakyydeissä kyytiläiset sopivat keskenään kustannusten maksusta, ja suosituksena on, että kuski laskee bensakulunsa 0,30 euroa/kilometri.

Moniin retkiin pyydetään järjestelyjen helpottamiseksi ennakkoilmoittautumista. Reissujen vetäjät ovat liikkuvaa väkeä eikä puhelimeen vastaaminen ole aina mahdollista, joten ilmoittautumiset otetaan mieluiten vastaan sähköpostilla tai tekstiviestillä. Useisiin tapahtumiin voi ilmoittautua myös nettisivuilla retkikuvausten yhteydessä olevilla lomakkeilla.

TAPAHTUMIIN SAA OSALLISTUA MYÖS EI-JÄSENET, ELLEI TAPAHTUMASELOSTUKSEN YHTEYDESSÄ OLE MAININTAA: "VAIN JÄSENILLE!"


Retkillä ja tapahtumissa (valo)kuvataan luontoa ja ihmisiä

Joensuun Ladun tapahtumissa saatetaan kuvata paitsi luontokohteita, myös tapahtumiin osallistujia. Onnistuneita otoksia kerätään valokuvapankkiin ja kuvia käytetään Ladun tiedotuksessa ja markkinoinnissa.