Toukokuu 2019

 

Ajankohta

Viikon-
päivä

Tapahtuma / paikka

Järjestelyvastaava, tiedustelut
ja ilmoittautuminen.

1.5. - 22.9.

ke

KILOMETRIKISA 2019

Kilometrikisa

1.5.

ke

VAPPUMELONTA HASANNIEMESTÄ /
Hasanniemi

Yhteismelontana Joensuun Kauhojat & Joensuun Latu

8.5.

ke


MAASTOPYÖRÄILYN ALKEET/
Lähtö Tuulaakin edestä

Markus Haataja,
markus.haataja@telemail.fi , 
p. 050 358 1885

10.5.

pe

GEOKÄTKÖILYÄ PERHE- JA YSTÄVÄPORUKOISSA/
Botania

Annu Jantunen, annu.jantunen@gmail.com

10.5.

pe

LIIKETTÄ AIVOILLE JA KEHOLLE - UNELMIEN LIIKUNTAPÄIVÄ/
Botanian ympäristö

Laura Naumanen, laura.naumanen@sydan.fi,
p. 044 339 7339

11.5.

la

RETKEILY TUTUKSI - Suomen Ladun retkeilykiertue /
Lykynlampi

Liisa Oura,
p. 040 829 4239

7.5., 14.5.
ja 21.5.

kolme tiistai-
iltaa

MELONNAN PERUSKURSSI / Hasanniemi

TÄYNNÄ!

Eero Oura,
eero.oura@gmail.com,
p. 045 2608 551

alkaa
14.5.

ti

TIISTAI-ILLAN PYÖRÄILYT/
Jaamankangas -
Jokirannantie

Hannu Melin ,
hannu.melin@gmail.com
p. 040 7735767

Kesäkauden
ke ja su,
alkaen
15.5. klo 18
ke ja su
x)
​SOUTUHARJOITUKSET
KIRKKOVENEILLÄ /
Lähtö Hasanniemestä
Toivo Turunen/ 
toivo.turunen@gmail.com
Future Club ,
p. 0400 375 070
18.5.
la
SUOMUN KIERTO / Future Club
Patvinsuon kansallispuisto
Toivo Turunen/
toivo.turunen@gmail.com,
Future Club,
p. 0400 375 070

18. - 19.5.

la-su

RAKASTU RETKEILYYN
Lykynlampi

Heikki Siivari,

siivariheikki@gmail.com

19.5.

su

JAAMAN KIERROS PYÖRÄILLEN

Kari Kettunen,
p. 050 554 5133 (tekstiviestillä)
kj.kettunen@gmail.com

21.5.

ti

TIISTAI-ILLAN PYÖRÄILYT
Särkivaara

Hannu Melin ,
hannu.melin@gmail.com
p. 040 7735767

22.5.

ke

POLKUJUOKSU TUTUKSI...

POLKUJUOKSIJAN KESÄ ALKAA...
Mehtimäki, Areenan pääsisäänkäynti

Laura Pastinen p. 050 4057881
lpastinen@hotmail.com

Liisa Oura p. 040 8294239
liisa.oura@gmail.com 

22.5.

ke 

TUTUSTU POLKUJUOKSUUN

Juuka, Pankon maasto

Eini Eronen, eini.eronen@edu.karelia.fi

25.5.

la

RETKI TUUSNIEMEN SEINÄVUOREN ROTKOLLE/
Seinävuori

Pekka Laakkonen,
pekka1.laakkonen@gmail.com, p. 0500 192 469

28.5.

ti

TIISTAI-ILLAN PYÖRÄILYT/
Karhunmäki - Mulonsalo

Hannu Melin ,
hannu.melin@gmail.com
p. 040 7735767

30.5. - 2.6.

to-su

VAELLUS SUSITAIPALEELLA/ TÄYNNÄ!
Susitaival

Tuula Turunen,
thturunen@gmail.com,
p. 050 372 6242

vko 22.

 

JÄSENLEHTI 2 / 2019

Merja Mustonen,
merja.mustonen@joensuu.fi
p. 050 337 8460

x) Tapahtuma, jossa Jns Latu ei ole järjestelyissä mukana!

<<sivun alkuun - Kesäkuu

Toimintakalenterin ohjelmamuutokset ovat mahdollisia. Muutokset ilmoitamme mahdollisimman nopeasti näillä nettisivuilla ja/ tai Facebook'issa.

Useimmat retket ovat omakustanteisia, ja maksuilla katetaan esim. tilausbussin maksu. Kimppakyydeissä kyytiläiset sopivat keskenään kustannusten maksusta, ja suosituksena on, että kuski laskee bensakulunsa 0,25 euroa/kilometri.

Moniin retkiin pyydetään järjestelyjen helpottamiseksi ennakkoilmoittautumista. Reissujen vetäjät ovat liikkuvaa väkeä eikä puhelimeen vastaaminen ole aina mahdollista, joten ilmoittautumiset otetaan mieluiten vastaan sähköpostilla tai tekstiviestillä. Useimpiin tapahtumiin voi ilmoittautua myös nettisivuilla retkikuvausten yhteydessä olevilla lomakkeilla.


Retkillä ja tapahtumissa (valo)kuvataan luontoa ja ihmisiä

Joensuun Ladun tapahtumissa saatetaan kuvata paitsi luontokohteita, myös tapahtumiin osallistujia. Onnistuneita otoksia kerätään valokuvapankkiin ja kuvia käytetään Ladun tiedotuksessa ja markkinoinnissa.

Jos et halua omien kasvojesi näkyvän tiedotuksessamme, ilmoita siitä tapahtuman vetäjälle ja/tai kuvaajalle.