Pyhäselän rantahiihto

Sunnuntaina 9.3.

Pyhäselän lumitilanteen ja Linnunlahden edustalla olevan pitkän railon takia Otsalamppuhiihtoa ja perinteistä Pyhäselän jäähiihtoa ei tänä vuonna järjestetä.

Joensuun kaupunki pyrkii kuitenkin tekemään jääladut perjantaina 7.3. kolmiolenkkinä  Linnunlahdelta Aavarannalle, sekä Kuhasalosta Vehkalahden ja Koivuniemen kautta Reijolan venerantaan, sekä Hopeasaareen  (n. 6 km), jossa on  Pyhäselän avantouimareiden järjestämä latukahvio.  Jäälatu pyritään avaamaan myös Niittylahden opistolle. 

Toinen latuasema on Reijolan  Hopeasaaressa ja sen järjestää Pyhäselän avantouimarit. Hopeasaareen latukahviossa on myös tarjolla mm. nuotiokahvit, makkaraa ja mehua. Hopeasaaren latukahvio on avoinna klo 10-15.

Kuhasalossa Saunapyhä kahvioineen klo 11-16.

Tapahtumat ovat maksuttomia ja kaikille avoimia, tervetuloa!

Lisätiedot: Saunapyhä, Sini Korhonen p. 050 350 9140