Kevään hiihtoviikko Sallassa
Kevään 2026 hiihtoviikkoa vietetään Sallassa 21. -28.3.2026 yhdessä Joensuun Ladun ja Pohjois-Karjalan Tunturikerho Kumpen kanssa. Majoituspaikkana toimii Sallan tunturituvat, jossa majoitutaan 4-8 hengen täysin varustelluissa lomahuoneistoissa Sallan tunturikeskuksen kupeessa.
Matkan alustava kustannusarvio ilman aterioita on 400-500 €/hlö huoneiston koosta ja bussikyydin hinnasta riippuen. Lisätietoja Sallatunturin palveluista löydät sivulta: sallatunturi.fi sekä visitsalla.fi.
Majoitusvaihtoehdot:
Lähellä respaa ja ravintola Kielaa:
3 kpl Saunalla varustettu tupa, 2 mh, 75 m2, hintaan 390€/ hlö/ viikko, kun tuvassa asuu 4 hlöä - 1 tupa jäljellä (tilanne 4.12.)
1 kpl Saunalla varustettu sihteeritupa 4 mh, 175 m2 hintaan 290€/ hlö/ viikko, kun tuvassa asuu 8 hlöä - 2 paikkaa jäljellä (tilanne 4.12.)
Rinteiden läheisyydessä, noin 600 metriä respaan ja ravintola Kielaan:
4 kpl Saunalla varustettu tupa, 2 mh, 45 m2, hintaan 285€/hlö/viikko, kun tuvassa asuu 4 hlöä
1 kpl Saunalla varustettu tupa, 3 mh, 99 m2 , hintaan 290€/hlö/viikko, kun tuvassa asuu 6 hlöä
Majoitushintoihin sisältyy liinavaatteet, pyyheliinat, loppusiivous sekä takkapuut.
Ruokailut:
Ruokailut eivät kuulu majoitusten hintaan.
Voit tilata ennakkoon valmiin aamiaispaketin ja/tai päivällispaketin koko viikoksi paikallisesta ravintola Kielasta. Jos haluat aamiais- ja/tai päivällispaketin viikoksi, varaathan sen ilmoittautumisen yhteydessä.
* Aamiaispaketti 133 €/hlö/7 vrk (19€/ hlö/vrk). Runsas aamiainen hedelmineen.
* Päivällispaketti 210 €/hlö/7 vrk (30 €/hlö/vrk) Kotiruokatyyppinen päivällinen sisältää salaatin, leivät, voin, yhden lämpimän ruoan ja kahvin tai teen. Päivällispaketti on vain meidän ryhmälle ja sen valmistaminen edellyttää ennakkotilausta vähintään 10 henkilölle.
Lähistöllä on muitakin ruokailupaikkoja, mm. Keloravintola noin 800 m päässä respasta
Tuvissa on myös hyvin varustellut keittiöt ruoan laittamiseen.
Edestakaisen bussimatkan hinta 100 €, mikäli lähtijöitä on 35 ja jos lähtijöitä on vähemmän, niin hinta nousee. Bussikyytiin voidaan ottaa pelkästään kyytiläisiä, mikäli majoittujilta jää tilaa.
Retki toteutuu, mikäli saadaan riittävästi lähtijöitä mukaan (vähintään 35 henkilöä). Alustavan kiinnostuksensa lähettäneisiin ollaan yhteydessä sähköpostitse.
Ilmoittautuminen päättyy 8.2.2026.
Sitovat ilmoittautumiset oheisella nettilomakkeella. Maksa varausmaksu 100 € heti ilmoittautumisen jälkeen Joensuun Ladun tilille FI27 5770 0520 061364 (OP Pohjois-Karjala, BIC OKOYFIHH). Kirjoita viestikenttään nimi/nimet, joita varausmaksu koskee. Huom! Myös huonekaverin täytyy maksaa ennakkomaksu sekä täyttää ja lähettää ilmoittautumislomake. Kun olemme saaneet ilmoittautumisesi ja varausmaksu näkyy Ladun tilillä, varaus on sitova ja voimassa, lähetämme vahvistussähköpostin ilmoittautumisesta. Loppumaksu tulee maksuun 18.2. Retkikirje lähetetään lähempänä lähtöpäivää.
Suosittelemme omaa matka- ja matkustajavakuutusta. Matkalla noudatetaan Joensuun Ladun matka- ja peruutusehtoja, jotka lähetetään vahvistussähköpostin liitteenä.
Lisätietoa Eila Partaselta, eila.partsu@gmail.com