Valokuvailta 2

Maanantai 3.11.2025 klo 17–19 JOENSUUN PÄÄKIRJASTO, MUIKKU-SALI (Koskikatu 25)

MUUTTUNUT OHJELMA!

Suomalaisten ” suurtunturien kolmio” Kilpisjärvi – Pälsastugan – Gappohyttan

Niille, jotka ovat jo vaeltaneet Haltille, saattaa seuraava houkutus olla Ruotsin – Norjan suurtunturit. Helpoiten nämä ovat saavutettavissa Kilpisjärveltä, josta viikossa hyvin ehtii kulkea tai hiihtää kolmen valtakunnan tupien ”kolmion”

Kalottireitti ja Kungsleden, tunturivaellusta parhaimmillaan

Norjan Gappotuvalta voi jatkaa kohti etelää rajaa myötäilevää kalottireittiä 600km, sen voi jakaa kolmeksi n. 200km etapiksi. Sen suuntaisena idempänä Ruotsin puolella kulkee Kungsleden, joka alkaa Abiskosta, josta jatkuu 450km Hemavaniin asti.

Näillä reiteillä maisemat ovat aivan erilaiset ja komeammat kuin kotimaassa, infrastruktuuri ja vaelluskulttuuri ovat erilaiset.  Liisa ja Eero Oura ovat kulkeneet näitä moniaat kerrat ristiin rastiin. Kuvia, videoita ja tarinaa.